A grafikus lány háza, Nagykovácsi
Nagykovácsiban, a fővároshoz közel épült fel a fiatal grafikus lánynak tervezett fa szerkezetű otthon. Igényeinek határozott kifejezésével és grafikai világának arányrendszerével a megrendelő maga is aktívan részt vett a tervezés és kivitelezés folyamatában. A közepes méretű telek a Zsíros-hegy lábánál fekszik, egy szűk és viszonylag mély erdős szurdok határolja az északi oldalról. Ez a terület húsz éve még nyaraló épületekkel volt tele, de mára gombaszerűen nőnek ki az ilyen-olyan családi házak a környéken. Ebben a környezetben a szurdokra néző faház elsőre kitűnik az utcáról, mintha valami furcsa, eddig nem létező helyi építészet első képviselője lenne.
A hosszanti oldalra szerkesztett tetőforma az osztrák faházak szerkezetére hasonlít, de ez az épület arányaiban sokkal kisebb. Fontos koncepció volt a ház hármas tagolása, ami úgy jelenik meg, hogy a szintek funkciói egyre nyugodtabbá válnak felfelé haladva. Földszint: nappali-konyha-fürdő; emelet: háló-dolgozó; "torony-tér": merengő.
A földszinti térbe sűrítettük bele a ház fő funkcióit (konyha, étkező, fürdő, nappali, tároló), az első emeleten pedig egy nagy összefüggő teret hoztunk létre, ami az alvás és a munka helyszíne. Ez a később kisebb szobákra is osztható tér a háromszögletű nagy nyíláson keresztül közvetlenül az északi oldalon lévő szurdok fáira néz. Ebben a térben állva olyan érzésünk támad, mintha erre a látványra lenne az egész ház szerkesztve. Az utca felé a ház ezzel szemben hagyományos karakterrel jelenik meg. A létrán át megközelíthető harmadik szint az elmélyülés tere, a torony-tér. Az áttört födémszerkezet és a torony-tér ablakai lehetővé teszik, hogy könnyen átszellőztessük a fa szerkezetű ház belsejét.
A külső és belső burkolatoknál az anyagok természetes megjelenésének megtartása volt a cél. Ennek jó példája, hogy a külső vörösfenyő burkolatot csak a faanyag kiszáradása és beszürkülése után fogja csak olajjal lekenni a tulajdonos. Összességében a hagyományosnak tűnő építészeti karaktert a részletmegoldások és a szokatlan anyaghasználat teszik újszerűvé.
Forrás: AU Workshop